skagen

Jyllandsserien sluttede med remis.

SIK Nyheder
3. juli 2011 - 10:54 af: Michael Skinderhede Nielsen

Jyllandsseriens sidste kamp i foråret var en tur til Holstebro. Med et afbudsramt hold drog vi vest på. Anders Frandsen gjorde comeback efter en skade. Desuden spillede Thomas Lundholm fra Serie 3 (nu Serie 4) samt 3 spillere fra ungdomsafdelingen.

Med disse forudsætninger var forventningerne moderate. Spillerne præsterede over alle forventninger og på en scoring af henholdsvis Michael Lykke og Kasper Lundholm fik vi uventet et point med hjem fra opgøret.

Kampen gav debut til Thomas Lundholm, altså den unge, som spillede 40 minutter. Kampen gav ligeledes debut til Sebastian Nielsen som fik 35 minutter samt Andreas Christensen som fik 10 minutter. Flot arbejde af gutterne.

Resultatet var en manifestation af den flotte forårssæson som holdet har præsteret. 14 kampe og 27 point gav en flot 3. plads. Et spændende efterår med stort lokalt præg er i vente. Vi ser frem til disse udfordringer.

God sommer, sportslig hilsen
Jesper Nielsen.

0 kommentarer


Du skal være logget ind, for at skrive en kommentar
LKB-CUP 2012 fortsætter (opdateret)
19-05-2012 10:41:00
Efter en tur i Fårup Sommerland fredag skulle SIKs U13-Piger i dag lørdag fortsætte kampene i cuppen. Efter de første 2 kampe i torsdags ligger pigerne til at spille semifinale men lørdag morgens kamp mod Hadsten skulle vise om pigerne skulle blive nr. 1 eller 2 i deres pulje.
0
LKB-CUP 2012 er i gang
17-05-2012 18:23:00
For 3. år i træk deltager SIK med pigehold til LKB-CUP. Det er i år 32. gang der afholdes LKB-CUP i Gistrup syd for Aalborg som hvert år ligger i forbindelse med Kr. Himmelfart i år fra 17. - 20. maj. Ved indmarchen hvor alle 2500 spillere samledes på stadion var der taler, garder-musik og flag fra Tyskland, Norge og Danmark gik til tops i flagstængerne, mens de respektive nationalsange blev afspillet.
0
Sponsorer til Brøndby kampen.
14-05-2012 20:01:00
For at det overhovedet har kunnet lade sig gøre at arrangerer en 25 års jubilæums-/revanchekamp mod Brøndby IF har klubben været ude for at sælge reklametrøjer, pølsebilletter og kampsponsorat.
0
Sejr til U13 Piger
14-05-2012 19:34:00
Med træner på ferie og Kåre og Morten på sidelinien som "substitutter" kunne U13 Piger, selvom der var afbud fra førstevalg på målmands posten, sikre sig en sejr på 4 - 1 over Vraa/Børglum i en spændende kamp.
0
Konfirmationer
06-05-2012 09:33:00
Der har over weekenden været en del konfirmationer i Skagen. Vi har både haft spillere der er blevet konfirmeret og spilleres søskende.
0
Hovedsponsor
Spar Nord Bank

Hjemmesidesponsor


Tøjsponsor


 
Bliv medlem af
SIK´s Venner
Støt SIK´s Venner
-de støtter ungdomsarbejdet i SIK.
 
Målsponsor
i SIK
Mål-sponsor
Bliv målsponsor i SIK. Læs mere...
 
Spar Nord
Spar Nord
- med på sidelinien når SIK spiller bold.
 
Hjertestarter
Trygfonden
Hjertestarter
Vi er en del af hjertestarter netværket
 
Støt SIK -
Danske Spil
Danske Spil
- Hvis du alligevel spiller kan du støtte SIK når du gør det. Se hvrodan her.
 
Støt SIK
- ForeningsEl
ForeningsEl
Støt SIK hver gang du tænder på kontakten
 
Mød SIK
på facebook
Facebook
Skagen Idræts Klubs officielle facebookside.
 
Skaw Cup
Skaw Cup
Klubbens samarbejds-
partner i Skaw Cup.