skagen

Fodboldskolen i Skagen, dag 4.Udskriv side

Torsdagen startede lidt vådt. Da klokken var 09.00 begyndte det at regne men på trods af det var alle klar på banen til at tage en tørn med den første opvarmning. Regnen gjorde at der var en del bør som var nød til at ringe efter assistance har hjemmebanen om at bringe tørt tøj til Stadion.

Efter en time var det tørvejr og solen skinnede over hele anlægget. Torsdagens forløb stille og roligt. Alle er ved at være en smule møre og man kan godt se at spilleren har haft en hård uge. I de to ældste grupper var der om eftermiddagen lavet divisionsturnering. Igen i år blev det til mange intense kampe hvor det til sidst umøntedes i en finale på "Wembley". Alle de andre gruppe havde fået besked på at stoppe 10 minutter før, så de havde mulighed for at overvære finalen og samtidig få kanelsnegle som trænerassistent Nicoline og træner Kaspers mor havde bagt. 180 kanelsnegle som Inger havde bagt i formiddag så der var friske "snegle" samtidig med at den store finale i divisionsturneringen skulle overværes.

Dette års finale bestod af Johan Ejsing og Rune Brandt-Ligaard mod Mathias Frost Emborg og Lasse Husth Marling. Det blev en meget spændende finale som til sidst endte med en sejr på 4 - 3 til Mathias og Lasse. Der var selvfølgelig præmier til finaleholdene som var sponseret af Ole Ejsing fra BDO.

Endnu en dag er slut. Der skal lyde en stor tak til alle børnene for de igen har gjort det til en god oplevelse at være på Fodboldskole i Skagen. En stor tak til trænerleder, trænere, trænerassistenter og i dag den store hjælp fra "Smeden". I har alle endnu engang ydet en stor indsats der betyder at Skolelederen nærmest ikke behøver at være til stede. Tak for det.

I morgen er så den sidste dag på Fodboldskole 2009. Vejrguderne ser ikke ud til helt at være med os. Derfor har vi lavet en forhåndsreservation af Badmintonhallen så de mindste gruppe 1 - 5 har mulighed for at kravle indendørs hvis vejret udarter sig som metrologerne lover. De største grupper må vise at de nu er større end U11, skyde brystet frem og vise at de virkelig brænder for fodbold. Efter middag fredag vil der være "Show og Sjov", hvor grupperne konkurrerer i forskellige discipliner så som, støvlekast og sækkeløb. Kl. 13.50 vil der vær den store fodboldskole kamp. Gruppe 9 som er den ældste årgang skal spille mod trænere og assistenter på fodboldskolen. Kl. 14.30 vil der være 3 forældre som vil sidde i målet og lade sig udsætte for mulighed for at blive våde. Kl. 14.50 vil trænerne samle deres grupper og give dem deres afskedsgave og sige tak for 2009. Vi vil gerne at mange forældre har lyst til at møde op på Stadion i morgen og følge afslutningen på Fodboldskole 2009.

 

 Maiken, måske kommende spiller i SIK´s trøje.

 

 Adam Hansen i målet.

 

 Aske øver saksespark.

 En flyvende hollænder udført af Patrick.

 Louise og Julie med deres trænerassistent.

Nicklas på den "oppustelige" 

 

 

 180 snegle som Inger havde bagt....tusind tak.

 

 Rune Brandt Ligaard.

 Johan Ejsing og Rune Brandt-Ligaard som blev nr. 2 i divisionsturneringen

 Vindere af divisionsturneringen, Mathias Frost Emborg og Lasse Husth Marling

 Michael Sousson og Christian Nehammer

 

Hele holdet på Fodboldskolen i Skagen 2009

LKB-CUP 2012 fortsætter (opdateret)
19-05-2012 10:41:00
Efter en tur i Fårup Sommerland fredag skulle SIKs U13-Piger i dag lørdag fortsætte kampene i cuppen. Efter de første 2 kampe i torsdags ligger pigerne til at spille semifinale men lørdag morgens kamp mod Hadsten skulle vise om pigerne skulle blive nr. 1 eller 2 i deres pulje.
0
LKB-CUP 2012 er i gang
17-05-2012 18:23:00
For 3. år i træk deltager SIK med pigehold til LKB-CUP. Det er i år 32. gang der afholdes LKB-CUP i Gistrup syd for Aalborg som hvert år ligger i forbindelse med Kr. Himmelfart i år fra 17. - 20. maj. Ved indmarchen hvor alle 2500 spillere samledes på stadion var der taler, garder-musik og flag fra Tyskland, Norge og Danmark gik til tops i flagstængerne, mens de respektive nationalsange blev afspillet.
0
Sponsorer til Brøndby kampen.
14-05-2012 20:01:00
For at det overhovedet har kunnet lade sig gøre at arrangerer en 25 års jubilæums-/revanchekamp mod Brøndby IF har klubben været ude for at sælge reklametrøjer, pølsebilletter og kampsponsorat.
0
Sejr til U13 Piger
14-05-2012 19:34:00
Med træner på ferie og Kåre og Morten på sidelinien som "substitutter" kunne U13 Piger, selvom der var afbud fra førstevalg på målmands posten, sikre sig en sejr på 4 - 1 over Vraa/Børglum i en spændende kamp.
0
Konfirmationer
06-05-2012 09:33:00
Der har over weekenden været en del konfirmationer i Skagen. Vi har både haft spillere der er blevet konfirmeret og spilleres søskende.
0
Hovedsponsor
Spar Nord Bank

Hjemmesidesponsor


Tøjsponsor


 
Bliv medlem af
SIK´s Venner
Støt SIK´s Venner
-de støtter ungdomsarbejdet i SIK.
 
Målsponsor
i SIK
Mål-sponsor
Bliv målsponsor i SIK. Læs mere...
 
Spar Nord
Spar Nord
- med på sidelinien når SIK spiller bold.
 
Hjertestarter
Trygfonden
Hjertestarter
Vi er en del af hjertestarter netværket
 
Støt SIK -
Danske Spil
Danske Spil
- Hvis du alligevel spiller kan du støtte SIK når du gør det. Se hvrodan her.
 
Støt SIK
- ForeningsEl
ForeningsEl
Støt SIK hver gang du tænder på kontakten
 
Mød SIK
på facebook
Facebook
Skagen Idræts Klubs officielle facebookside.
 
Skaw Cup
Skaw Cup
Klubbens samarbejds-
partner i Skaw Cup.