skagen

Fodboldskole 2008, første dag.Udskriv side

Så kom DBU´s Fodboldskole i Skagen igang. Det er nu 3. gang vi arrangerer Fodboldskole i klubben. Vi startede med 73, 93 i fjor og nu tror vi at max. er nået. Vi har i år 114 unge på skolen. Heraf er de 23 piger.

Det er ikke kun spillere fra vores egen klub som kommer på skolen. Vi har også gæster fra Kalundborg, Millinge, Herlufmagle, Bording, Nørresundby, Hellerup og en enkelt har taget turen fra Østrig for at deltage.

Noget af den første dag går med at lære hinanden at kende. Børnene er indelt i grupper med ca. 16 spillere på hvert hold. Der er tilknyttet en træner og en trænerassistent til hver gruppe. Da vi ikke selv kan mønstre alle de trænere der skal bruges har vi igen i år været ude og søge trænere andetsteds. Vi har 2 som er her for 3. gang. Det er Niels Jespersen fra Odense, Søren Hansen fra Aarhus. Ove fra Kalundborg er her for anden gang. Ny i år er Henrik Meyer fra KB. Af vores egne trænere er der Ingolf Hedegaard, Rene Thomsen og Casper Pedersen. Assistenter som er tilknyttet er Line Bork Nielsen, Nicolaj Thomsen, Lis Bork Nielsen, Ole Ejsing, Rasmus Sørensen, Simon Petersen fra Halden i Norge. Som sidste assistent har vi fået Christian Phil Nielsen der kommer fra Hellerup. Christian har været på Fodboldskole i Skagen de siste 2 somre og er blevet for gammel til at spille med. Han kontaktede Fodboldskolelederen og spurgte om der var mulighed for at blive assistent her i 2008. Vi takkede ja til tilbuddet og tror måske at klubben har fat i det rette koncept nå vi kan få tidligere gæster til at komme tilbage og hjælpe os med sommertræningen.

Inden dagen rigtig var gået i gang blev trænere og trænerassistenter begavet af Coca Cola i Østrig. Den originale landsholdstrøje som Østrig brugte i 1978 da de slog Tyskland under VM i Argentina. Mange tak til familien Nehammer.

Der vil hver dag komme et lille referat fra dagen sammen med billeder fra aktiviteterne på banen.  

 

 

 

 

 

 

Hele holdet bag fodboldskolen i Skagen